Jak prowadzić trudne rozmowy i wywierać wpływ na ludzi?

 

Nie wiem czy Tobie zdarzyło się doświadczać sytuacji, kiedy ktoś starał się przekonać innych do czegoś, lub wpłynąć na ich działanie i mówił coś w rodzaju:

„KIEDY WRESZCIE ZROBISZ TO O CO CIĘ PROSZĘ?....”   lub   „ILE RAZY MAM CI POWTARZAĆ, ŻE….?” . A może   „MÓWIĘ IM I TŁUMACZĘ, ALE TO JAK GROCHEM O ŚCIANĘ….”.  Albo mało wyrafinowane:  „TAK, ALE …. . NO DOBRZE, ALE….”  I tak dalej, i tak dalej…

Chociaż takie metody w ogóle nie działają, wielu ludzi stosuje podobne strategie, łudząc się, że za którymś razem ich racjonalne argumenty wreszcie trafią do rozmówców, że wreszcie ich przekonają lub namówią do czegokolwiek. Otóż , nie namówią. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. 

Tak zwane "racjonalne argumenty" są racjonalne głównie dla tego, który je wypowiada i rzadko bywają przekonujące dla innych ludzi. Dzieje się tak, ponieważ każdy z nas postrzega rzeczywistość zupełnie inaczej. Każdy z nas ma w swoim umyśle zakodowaną pewną unikalną mapę percepcyjną, dzięki której, porusza się po świecie: subiektywnie interpretuje rzeczywistość, ocenia zjawiska wg swojego unikalnego systemu wartości i na ich podstawie podejmuje decyzje i konkretne działania.

 

Dlatego warto uświadomić sobie, że z Twoim komunikatem jest często podobnie jak z butelką wody. Jeśli jesteś w tej chwili w domu i masz nieograniczony dostęp do pitnej wody, wówczas jeszcze jedna butelka wody w lodówce nie ma dla Ciebie szczególnej wartości. Będąc jednak na przykład na wycieczce pieszej lub rowerowej w ciepły dzień, gdzieś z daleka od sklepów, ta sama butelka wody staje się dla Ciebie o wiele cenniejsza. Gdybyś jednak w upalny dzień zabłądził na pustyni lub innych bezdrożach, ta sama butelka wody byłaby dla Ciebie wręcz bezcenna.  I tak właśnie ludzie interpretują wartość komunikatu. Jeśli nie odkryją w swojej „mapie świata”, że jest on dla nich ważny, mówi o nich, o ich zainteresowaniach, ich potrzebach, trudno będzie Ci ich do czegokolwiek przekonać.

Dale Carnegie w swej „nieśmiertelnej” książce JAK ZDOBYĆ PRZYJACIÓŁ I ZJEDNAĆ SOBIE LUDZI pisał, że jedynym sposobem na wywarcie wpływu na drugiego człowieka jest mówienie o jego potrzebach i pragnieniach oraz pokazanie mu jak może je zrealizować. 

Kluczem zatem do skutecznej perswazji jest poznanie „mapy świata” swojego rozmówcy, jego systemu wartości i sposobu myślenia. Ważne jest również aby, okazać mu szczere zrozumienie, wykreować poczucie bezpieczeństwa i atmosferę zaufania. Dopiero wówczas można skutecznie wpływać na decyzje i działania swojego ucznia, pacjenta, klienta, szefa czy pracownika. Również dziecka, przyjaciela, żony czy męża. Wszyscy bowiem myślimy i działamy wg podobnego schematu.

Jak zatem dotrzeć do „mapy świata” innych ludzi? 
Pierwsza i najważniejsza rzecz, którą musimy zbudować to KANAŁ KOMUNIKACYJNY. Lingwiści nazywają to „PHATIC”. Specjaliści od NLP i Coachingu „RAPPORT”. Nieważne jak to nazwiemy, ważne jest to, że potrzebujemy zbudować odpowiednią więź z naszym rozmówcą na poziomie nieświadomym, która spowoduje, że możemy stworzyć „dobry grunt” do wspólnej rozmowy, w atmosferze zaufania. Wtedy i tylko wtedy będziemy mogli wpłynąć na myśli i odczucia naszego rozmówcy i sprawić, że przyjmie nasz punk widzenia, a przynajmniej nie odrzuci go, jak inne hasła, moralizatory i frazesy.

 

Co jeszcze ważne jest w perswazji? 

Jak rozmawiać, aby być przekonującym i skutecznie wywierać wpływ na ludzi?

O tym już 6-7 CZERWCA W RADOMIU oraz 25-26 CZERWCA W WARSZAWIE w trakcie 2-dniowych warsztatów SZTUKA PERSWAZJI

 

Serdecznie zapraszam

Witek Machlarz

tel. 695 25 77 75695 25 77 75

www.humanexcellence.pl

www.facebook.com/witek.machlarz

 

[ blog - pokaż wszystkie wpisy ]
KALENDARZ
Lipiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
 N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
NEWSLETTER
Zapisz się na nasz NEWSLETTER. Dzięki któremu będziesz na bierząco informowany o najnowszych szkolweniach, wydarzeniach i promocjach.
realizacja: strony internetowe Warszawa