Wczoraj wraz ze studentami studiów magisterskich „Zarządzanie Rozwojem Przedsiębiorstwa” na Akademii Leona Koźmińskiego pracowaliśmy nad prawdziwymi przypadkami z życia 24 letniej firmy jaką jest szkoła English College. Wśród nich pojawiły się takie tematy jak: zalew rynku tanimi kursami oraz korepetycjami, wysyp „cudownych metod”, które niby to uczą kilka razy szybciej, kryzys finansowy z 2008r, zmiany w strukturze rynku itp.
Po krótkiej prezentacji firmy oraz omówieniu największych wyzwań z jakimi musiała się zmierzyć w swojej historii, zadaniem studentów była praca nad rowiązaniami. Czyli jak poradzić sobie w tych konkretnych – trudnych/kryzysowych sytuacjach i wyprowadzić firmę na prostą. Młodzi ludzie, wśród których znaleźli się już praktykujący przedsiębiorcy, bardzo kreatywnie podeszli do tematu, a ich pomysły w ogromnej mierze pokrywały się z zastosowanymi w szkole rozwiązaniami.
3 najważniejsze wnioski jakie płynęły z analizy studium przypadków to przede wszystkim:
1. W firmie ważne jest myślenie w kategoriach długoterminowych, dzięki czemu możemy zapewnić jej stabilny rozwój i przygotować się na sytuacje kryzysowe (które z pewnością wcześniej czy póżniej nadejdą)
2. Postrzegana wartość produktu czy usługi (value proposition) ma charakter wieloaspektowy, stąd niezwykle istotna jest świadomość potrzeb i oczekiwań klientów, partnerów i pracowników firmy
3. Ponieważ firmę tworzą ludzie, i to ludzie tworzą wartość dla klienta, inwestowanie w rozwój ich kompetencji, zawodowych i interpersonalnych jest kluczowe w budowaniu realnej przewagi konkurencyjnej
Szczerze mówiąc zazdroszczę ludziom, którzy mając zaledwie dwadzieścia kilka lat już posiadają tak dużą wiedzę menadżerską i mogą wykorzystywać ją w praktyce. Cieszy również fakt, że pomimo upływu lat i ogromnego rozwoju technologii, pewne elementy prowadzenia biznesu, szczególnie te dotyczące zarządzania ludźmi w firmie, nadal są aktualne i mogłem podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami tak znakomitej uczelni biznesowej.
Dziękuję Pani dr Renacie Trochimiuk za zaproszenie
Więcej o programie na stronach Akademii Leona Koźmińskiego