JAK UCZYĆ SKUTECZNIE I ROZWIJAĆ TALENTY?

A dzisiaj już ostatni dzień zajęć z języka angielskiego w mojej pilotażowej grupie osób dorosłych, dlatego pozwoliliśmy sobie na trochę dygresji na temat talentu i jak odkrywać i rozwijać talenty wśród dzieci i młodzieży.

Wiemy wszyscy, że ludzie różnią się od siebie na wiele sposobów to oczywiste. Ale nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że różnimy się również sposobem uczenia się. Jedni są wzrokowcami i muszą widzieć żeby się nauczyć, inni mają przewagę modalności słuchowych i muszą słyszeć żeby się czegoś nauczyć, a jeszcze inni, tzw. silni kinestetycy, muszą "poczuć wiedzę w ciele". Np. muszą się poruszać, albo tak jak Gillian Lynn, tańczyć aby się uczyć.

Tym czasem okazuje się, że ludzie uczą się efektywnie na bardzo różne sposoby i nie dotyczy to tylko modalności wzrokowych, słuchowych czy kinestetycznych. DOTYCZY TO RÓWNIEŻ SPOSOBU, W JAKI PRZYSWAJAMY INFORMACJĘ ODPOWIADAJĄC SOBIE NA WŁAŚCIWE PYTANIA.

 

O co chodzi?

Otóż najwięcej ludzi uczy się skutecznie kiedy potrafi sobie odpowiedzieć na pytanie "DLACZEGO?" W ten sposób opiera nową wiedzę na wcześniejszym doświadczeniu, kojarzy przyczyny ze skutkami i potrafi sobie to wszystko zracjonalizować w swoim umyśle.

Druga grupa ludzi uczy się efektywnie odpowiadając sobie na pytanie "JAK / W JAKI SPOSÓB?" - interesuje ich metodologia, krok po kroku empiryczne doświadczenie lub przebieg zdarzeń.

Najmniej spośród nas uczy się przez poznanie faktów, czyli odpowiedź na pytania "CO? GDZIE? KIEDY?". To ten zwykle niewielki procent uczniów w klasie, który potrafi wyuczyć się niemal wszystkiego na pamięć i jeszcze długo pamiętać to czego się nauczyli

Są jeszcze tacy, którzy uczą się skutecznie odpowiadając sobie na pytanie "A CO JEŚLI?" lub "A CO JEŚLI NIE?". Czasem mówi się, że uczą się poprzez zaprzeczenie, a nawet kontestowanie faktów. Często są to bardzo kreatywne osoby Emotikon smile

JAKIE Z TEGO PŁYNĄ WNIOSKI?
No cóż wypada tylko pamiętać, że jeśli czegoś uczymy to nasi uczniowie, kursanci czy uczestnicy szkoleń muszą być w stanie odpowiedzieć sobie na wszystkie z tych pytań w trakcie naszych zajęć. Wtedy dopiero możemy mieć pewność, że każdy czegoś się nauczy i wyniesie coś wartościowego Emotikon smile

Z pozdrowieniami
Witek Machlarz

English & Life Skills Teacher

 

[ blog - pokaż wszystkie wpisy ]
KALENDARZ
Luty 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
 N
00
00
00
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
NEWSLETTER
Zapisz się na nasz NEWSLETTER. Dzięki któremu będziesz na bierząco informowany o najnowszych szkolweniach, wydarzeniach i promocjach.
realizacja: strony internetowe Warszawa