LIDER CZY MENEDŻER - czyli o sztuce dobrego przywództwa

Peter F. Drucker, jeden z największych autorytetów w dziedzinie zarządzania zwykł mawiać, że zarządzanie to nic innego jak porządkowanie chaosu. Co zatem wg P.F. Drucker'a powinien robić skuteczny menedżer?

 • Nieustannie zadaje sobie ważne pytania: Co należy teraz zrobić? Co jest dobre dla firmy?
 • Opracowuje plany działania, bierze odpowiedzialność za wszelkie decyzje oraz odpowiedzialność za komunikację wewnątrz i na zewnątrz firmy.
 • Skupia swoją uwagę bardziej na okazjach niż problemach,  ponieważ zyski osiąga się głównie dzięki wykorzystywaniu okazji.
 • Sprawnie prowadzi spotkania i narady, nie marnuje bez sensu ani swojego czasu, ani czasu innych.
 • Zawsze myśli i mówi w kategoriach „My” nigdy w kategoriach „Ja”.


Dzisiaj jednak coraz częściej odróżnia się cechy i działania czysto menadżerskie od cech i działań  przywódczych. Różnice pomiędzy zarządzaniem a przywództwem znakomicie ujmuje Jonhn Kotter (profesor Harvard Business School i ekspert w dziedzinie zachowań organizacyjnych) i podkreśla, że zarówno bycie dobrym menadżerem jak również bycie dobrym przywódcą to cechy, których każdy z nas może się nauczyć:

 • Zarządzanie to skrupulatne planowanie i organizowanie zadań niezbędnych do realizacji wytyczonego celu. Przywództwo to kierunek w którym firma podąża.
 • Zarządzanie to organizowanie prac i przydzielanie pracownikom odpowiednich ról i zadań. Przywództwo to jednoczenie ludzi wokół wytyczonego celu.
 • Zarządzanie to nadzorowanie realizacji zadań,  kontrola oraz rozwiązywanie pojawiających się problemów. Przywództwo zaś to źródło motywacji.


Robert Thomas  profesor zarządzania oraz Warren Bennis założyciel i dyrektor Istytutu Przywództwa w Los Angeles zwracają uwagę na niezwykle ważną cechę przywódców, jaką jest „pozytywne interpretowanie niekorzystnych zdarzeń i wyciąganie konstruktywnych wniosków z najbardziej przykrych doświadczeń”. Tak jak Feniks odradza się z popiołów, tak wybitni liderzy zwalczają przeciwności losu dzięki czemu, ich organizacje stają się jeszcze silniejsze, a oni jeszcze bardziej pewni siebie i zdeterminowani w realizacji swoich celów.
 

Inni wybitni amerykańscy eksperci i doradcy biznesowi Ronald Heifrtz i Donald Laurie podkreślają niezwykle istotną wagę wyzwań adaptacyjnych w każdej firmie. Zadają wprost pytanie dzisiejszym liderom: "Co jest największym wyzwaniem w Twojej firmie?"

 • Czy to zmiany rynku?
 • Czy może zaostrzenie konkurencji?
 • A może nowe technologie?

Wyzwania te mogą powodować konieczność szeroko zakrojonych zmian w firmie. Aby firma mogła nadal istnieć i dalej się rozwijać  niezbędna może być zmiana strategii, a nawet całego modelu biznesowego. Być może niezbędne jest pozyskanie nowych zasobów, nowych kompetencji wśród pracowników, a nawet zmiany personalne. Być może konieczna jest zmiana wyznawanych w firmie wartości, jej wizji i misji.

 

Jak zatem sprostać tym wszystkim wyzwaniom?

 • Jak skutecznie przeprowadzać ludzi przez turbulencję zmian, motywować do działania, wspierać  i rozwijać, tak aby stali się siłą napędową naszej firmy?
 • Jak podejmować dobre decyzje, skutecznie rozwiązywać problemy i realizować cele w firmie?
 • Jak jednoczyć ludzi wokół wytyczonego celu i budować kulturę organizacji gotowej sprostać wszelkim wyzwaniom?


 

Tego wszystkiego będziemy uczyć się podczas 5-dniowych warsztatów AKADEMIA LIDERA - HUMAN EXCELLENCE, która odbędzie się w Warszawie w dniach 20-24 czerwca

Szczegóły Akademii znajdziecie Państwo TUTAJ

  

Serdecznie zapraszam :)

Witek Machlarz
www.humanexcellence.pl


PS
A już 13-go maja w Piątek o godz.12.40 na Politechnice Warszawskiej zapraszam na swoją sesję o „Nowoczesnym Przywództwie w Edukacji” podczas Europejskiego Kongresu PASE.


Do zobaczenia!
WM

[ blog - pokaż wszystkie wpisy ]
KALENDARZ
Kwiecień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
 N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
NEWSLETTER
Zapisz się na nasz NEWSLETTER. Dzięki któremu będziesz na bierząco informowany o najnowszych szkolweniach, wydarzeniach i promocjach.
realizacja: strony internetowe Warszawa