LIDERZY JEDZĄ NA KOŃCU


 

"Istoty ludzkie rozwinęły się przez ostatnie pięćset tysięcy lat nie dlatego, że chciały służyć tylko sobie, lecz dlatego, że zostały zainspirowane do służenia innym"

 

 

 


Historia wielkich liderów i wielkich organizacji pokazuje, że to nie oni sami, a wielkie idee, którymi się kierowali, sprawiały, że odnosili spektakularne sukcesy i przyczyniali się do rewolucyjnych zmian.  Bracia Wright konstruujący maszynę latającą, M.L.King śniący o równości praw białych i czarnych Amerykanów, Steve Jobs i firma Apple łamiący wszelkie „status quo” na rynku komputerów osobistych, odtwarzaczy muzycznych i smartfonów. - To dzięki ich ideom, pasji i temu, w co głęboko wierzyli, dzisiaj możemy latać po całym świecie, w niewielkim urządzeniu zmieścić długie godziny muzyki, filmów i książek, a Ameryka ma dzisiaj czarnoskórego prezydenta, wybranego głównie dzięki głosom białej większości. 

 

Simon Sinek  w swojej przełomowej  książce „ZACZYNAJ OD DLACZEGO” jako kluczowy czynniki sukcesu organizacji wskazuje jej MISJĘ, która właśnie odpowiada nam na pytanie „Dlaczego robimy to co robimy?” Misja jest głównym motorem napędowym naszej firmy, przyciąga i jednoczy ludzi z pasją, którzy dzięki pracy w firmie z misją, mogą nieustannie się rozwijać, realizować swoje marzenia i mieć poczucie, że są częścią wyjątkowej organizacji i tworzą unikalną wartość dla innych ludzi.

 

 

 

W swojej najnowszej książce LIDERZY JEDZĄ NA KOŃCU  Sinek podkreśla istotę KULTURY ORGANIZACJI jako absolutnie fundamentalny czynnik powodzenia przedsięwzięć i trwałego sukcesu firm.  Autor porównuje kulturę organizacji do osobowości jednostki, twierdząc, że  tak jak charakter człowieka odpowiada za jego myśli i działania, tak kultura organizacji odpowiada za charakter grupy ludzi oraz to, jak myślą i zachowują się jako zespół. Przekonuje, że kiedy ludzie identyfikują się z daną kulturą i wyrażają swoją przynależność do organizacji, popierają w ten sposób obowiązujące w niej wartości i przekonania i działają dla jej wspólnego dobra.


Autor zwraca uwagę na to, że firmy najczęściej  nie upadają z powodu działań konkurencji, ale głównie z powodu własnych działań, tak jak „cywilizacje nie umierają z powodu morderstwa, a z powodu samobójstwa”. Na poparcie swoich słów podaje przykłady chciwych korporacji, które przez swoje nieodpowiedzialne działania doprowadziły do ich upadku i tragedii milionów ludzi, zarówno klientów jak również pracowników i akcjonariuszy. Jako główną przyczynę takiego rozwoju sytuacji obarcza właśnie słabą kulturę organizacyjną firm, za którą odpowiedzialni są ich liderzy. To właśnie liderzy swoim postępowaniem, zachowaniem, wprowadzanymi normami i sposobem komunikacji kreują kulturę całej organizacji.  Znane skąd inąd powiedzenie, że „przykład idzie z góry, a ryba psuje się od głowy” ma tu znakomite zastosowanie.


Co zatem wg Simona Sinka robią najlepsi liderzy?

  • Przede wszystkim najpierw myślą o innych, a potem dopiero o sobie. Dobry lider wie, że jego rolą jest zadbać o swoich ludzi, po to aby Ci mogli zadbać o klientów firmy.
  • Są spójni w tym co mówią i tym co robią. Mówią ludziom nie to co chcą usłyszeć, ale to co powinni usłyszeć. Przywództwo to spójność, uczciwość i odpowiedzialność, bo tylko tak możemy budować atmosferę zaufania.
  • Odrzucają kulturę rywalizacji, a w zamian tworzą kulturę współpracy oraz wymiany informacji, które razem prowadzą do przełomowych innowacji i trwałego rozwoju firmy.
  • Są zdeterminowani w swoich działaniach i mają odwagę postępować właściwie, nawet jeśli łamie to obowiązujące zasady i reguły.
  • Dzielą się swoją wiedzą i uczą swoich ludzi myślenia zamiast posłuszeństwa.
  • Tworzą atmosferę bezpieczeństwa, wspierają swoich ludzi i bronią ich przed zagrożeniami.
  • Potrafią przyznać się do własnego błędu lub braku wiedzy, bo to buduje atmosferę zaufania i bezpieczeństwa w firmie. Ludzie mają odwagę zadawać trudne pytania o sens naszych działań, nie boją się sami przyznać do popełnionego błędu i chętniej biorą na siebie odpowiedzialność.


 

"Prawdziwe przywództwo, to nie twierdza, dla tych, którzy siedzą na szczycie, a odpowiedzialność za wszystkich, którzy należą do grupy"

 

Serdecznie polecam lekturę :)
Witek Machlarz
 


P.S.

Już wkótce rusza rejestracja na 5-dniowy program rozwojowy Akademia Lidera Human Excellence.

Szczegóły znajdziecie tutaj: http://humanexcellence.pl/szkolenia,7
 

Serdecznie zapraszam :)

Witek Machlarz


 

[ blog - pokaż wszystkie wpisy ]
KALENDARZ
Lipiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
 N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
NEWSLETTER
Zapisz się na nasz NEWSLETTER. Dzięki któremu będziesz na bierząco informowany o najnowszych szkolweniach, wydarzeniach i promocjach.
realizacja: strony internetowe Warszawa